Śladami poznańskiej Pyzy

,,Śladami poznańskiej Pyzy”
,,Z poznańską Pyzą odkrywamy zielone zakątki Wielkopolski”

W naszej szkole realizowane są dwa projekty, których postacią przewodnią jest wielkopolska Pyza.

Pierwszy z projektów ,,Śladami poznańskiej Pyzy” porusza tematykę regionalno – patriotyczną. Jego celem głównym jest zdobycie, poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat Poznania i Wielkopolski w aspektach: historycznym, językowym, przyrodniczym, turystycznym, twórczym i matematycznym połączone z prezentacją osiągnięć i zdobytych umiejętności.

Drugi projekt ,,Z poznańską Pyzą odkrywamy zielone zakątki Wielkopolski” porusza tematykę regionalną. Jego przewodnie założenie to   podniesienie efektywności nauczania treści przyrodniczych  na poziomie edukacji wczesnoszkolnej.

KLASY II 2010/2011

W ramach realizacji projektu regionalnego, w maju uczniowie klas drugich wybrali się na wycieczkę do Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa w Swarzędzu. Wyjazd odbył się pod hasłem „Od kwiatuszka do garnuszka z miodem”. Dzieci poznały pracę pszczelarza, zapoznały się z procesem tworzenia miodu i dowiedziały się, jakie znaczenie ma miód i inne produkty pszczele dla człowieka. Pobyt w Swarzędzu uatrakcyjniły zajęcia warsztatowe, w czasie których uczniowie wykonali świece z wosku pszczelego. Efektem wycieczki była wystawa tematyczna zorganizowana w holu szkoły.

KLASY III 2009/2010

Realizując główne założenia projektu „Z poznańską Pyzą odkrywamy zielone zakątki Wielkopolski” klasy  IIIa i IIIb udały się 11 września 2009r.  do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Jeziorach na terenie WPN.Uczniowie pod okiem ekologów i leśników spacerowali po terenie WPN utrwalając wiedzę dotycząca warstwowej budowy lasu, gatunków chronionych i leśnych zasobów Wielkopolski. Uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Przyrodniczym i oglądali filmy o konieczności tworzenia parków narodowych i ochronie środowiska. Wzięli udział w konkursie plastycznym.

Wycieczka do Jaracza

6 października byliśmy na wspaniałej, autokarowej wycieczce, której celem było prześledzenie drogi od ziarenka do bochenka. Naszym przewodnikiem był pan Maciej, którego nazywaliśmy panem ,,Ojejkujejku”. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły o godzinie 8.00. Kierowca pan Krzyś jechał bardzo uważnie, ale na tyle szybko, że już o 8.45 byliśmy w Morasku, gdzie zwiedzaliśmy Rezerwat Meteorytów i poznawaliśmy warstwową budowę lasu. Na Górze Moraskiej –najwyższym wzniesieniu w Wielkopolsce uczyliśmy się rozpoznawać kierunki świata. Następnie pojechaliśmy do Jaracza, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Młynarstwa w starym turbinowym młynie wodnym. Dowiedzieliśmy się jak mielono zboża na przestrzeni wieków od żaren, aż po młyn wodny. Oglądaliśmy również różne modele wiatraków. Potem poszliśmy spróbować swoich sił w młócce cepem i wyrabianiu mąki i kaszy w drewnianych ubijakach. Głodni i zmęczeni poszliśmy wzdłuż rzeki Wełny na ognisko. Gdy kiełbaski piekły się na ruszcie my uczyliśmy się rozróżniać różne gatunki chleba i próbowaliśmy zbożowe produkty. Najedzeni i zadowoleni pojechaliśmy do Rojgierówka, gdzie czekał na nas przy starym poniemieckim wiatraku młynarz, pan Tadeusz. Gdy opowiadał nam o swojej pracy i pokazywał zboża zaczął nas straszyć duch. Piszczeliśmy strasznie! Sekretów wiatraka strzeże szczurek Feliks, który wystraszył panią Agnieszkę. Podziwialiśmy też solne i drewniane rzeźby młynarza, który jest również artystą ludowym. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy o 17.20 do Poznania, gdzie pod szkołą czekali na nas rodzice. To była bardzo udana wycieczka. Wiele się nauczyliśmy i miło razem spędziliśmy czas. Szczególnie podobała się nam praca przy cepach i ubijakach, ognisko i śpiewy w czasie jazdy. Nigdy nie zapomnimy tak cudownej wycieczki.

KLASY I

30 września 2009 roku uczniowie klas pierwszych pojechali na wycieczkę do Witoldzina. Wyjazd odbył się w ramach realizacji programu „Z Poznańską Pyzą odkrywamy zielone zakątki Wielkopolski”. Dzieci „zwiedziły” gospodarstwo agroturystyczne. Widziały m.in.: dziki, nutrie, konie, króliki, kozy, owce, gęsi, kaczki, perliczki. Nie zabrakło też takich atrakcji, jak: karmienie owiec, dojenie kóz i pyszny poczęstunek. Na zakończenie wycieczki dzieci gościły w sadzie, w którym miały okazję nazrywać śliwek dla siebie i swoich bliskich.