Biblioteka

Biblioteka Szkolna czynna jest od 7.45 do 14.00, w sali nr 15 na parterze.
Uczniowie wypożyczają książki pod nadzorem nauczyciela-bibliotekarza Małgorzaty Klupp, mogą tutaj również miło spędzić czas, czytając na miejscu w czytelni lub korzystając z pracowni multimedialnej. Jest możliwość odrabiania lekcji i przygotowywania się do zajęć.
Zapraszamy do udziału w różnorodnych konkursach, które organizuje pani bibliotekarka.
Księgozbiór biblioteki, który dostępny jest dla uczniów, wszystkich pracowników szkoły, a także dla absolwentów i rodziców, dostosowany jest do potrzeb szkoły podstawowej. Systematycznie zwiększamy dział lektur, oferujemy też  bogaty księgozbiór dla najmłodszych, a popularne serie uzupełniane są na bieżąco. Bardzo liczny jest księgozbiór podręczny z wieloma encyklopediami, różnorodnymi słownikami, albumami, a także książkami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

Biblioteka jest także centrum działalności kulturalnej szkoły, dzięki temu poszerza zainteresowania uczniów, inspiruje czytelnictwo. W ciągu roku w bibliotece odbywa się szereg konkursów czytelniczych i recytatorskich.
Do dyspozycji uczniów jest pracownia multimedialna.

AKTUALNOŚCI:

W grudniu w fili Biblioteki Raczyńskiej przy ulicy odbyło się spotkanie z pisarką książek dla dzieci Emilią Kiereś, córką Małgorzaty Musierowicz, która bardzo ciekawie opowiedziała o swojej pracy i twórczości.

25 listopada w „Światowym dniu Pluszowego Misia” przedstawiona została historia tego święta i maskotki, czytane były również opowiadania o misiach, które nam całe dnie towarzyszyły.

Listopad to tradycyjnie miesiąc poezji w naszej szkole. Najmłodsi z klas 1-3 w nastroju „Jesiennej nostalgii” recytowali wiersze o jesieni, natomiast uczniowie klas 4-6 zaprezentowali swój talent recytatorski podczas popołudnia „Niektórzy lubią poezję”. Konkursom towarzyszyła wystawa „Poezja z kropli rosy czyni diament”.

Wspólnie z wydawnictwem Media Rodzina zaprosiliśmy p. Annę Urbanow tłumaczkę popularnych książek z serii Elen…” i „Charlotte…” autorstwa Nele Neuhaus, która bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o swojej pracy jak również o autorce tych bardzo poczytnych książek.

Uczniowie z klasy 5b uczestniczyli w zorganizowanym w Muzeum J.I.Kraszewskiego spotkaniu z pisarką Anną Rydel-Czerwińską, która w atrakcyjnej formie pisze książki dla dzieci o znanych polakach np. o F. Chopinie, J.I.Kraszewskim, M. Curie Skłodowska, J. Korczaku i innych.

Spotkanie uczniów klasy 4a z Panem Kleksem w Filii Biblioteki Raczyńskich przy ul. Hetmańskiej.

Jak co roku odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników.

Powitanie Wiosny konkursem recytatorskim przez naszych najmłodszych uczniów z oddziałów „0”. Dzieci zachwyciły nie tylko pięknym recytowaniem, ale także ciekawymi wiosennymi kreacjami.

Spotkanie z poetką: W tym roku, w ramach „Tygodnia poezji ” w naszej szkole, gościliśmy poetkę Agnieszkę Mąkinii, która zaprezentowała swoją poezję i prozę.

Spotkanie z bajarzem: Tradycyjnie co roku uczniowie klas czwartych uczestniczą w lekcji bibliotecznej w Filii dla dzieci Biblioteki Raczyńskich przy ul. Hetmańskiej. Zapoznają się z biblioteką oraz historią pisma i książki. Dodatkową atrakcją tej wizyty było spotkanie z bajarzem Szymonem Góralczykiem, Nieznane ludowe bajki aktorsko opowiedziane i muzycznie ilustrowane, przeniosły dzieci w ich magiczny świat i bardzo się podobały.

Z archiwum…

Pasowanie na czytelnika 2012/2013

 Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas pierwszych na uroczyste pasowanie na czytelnika. Dzieci zapoznały się z biblioteką szkolną, zasadami korzystania z księgozbioru. Szczególna uwaga została zwrócona na  dbałość o czysty i estetyczny wygląd książek, na ich szanowanie. Informacje o książkach i bibliotece przekazane były przede wszystkim wierszami i piosenkami w wykonaniu uczennic klasy 5b, które również pięknie recytowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, dzieci odgadywały tytuły zaprezentowanych wierszy.Zwieńczeniem uroczystości było pasowanie na czytelnika i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Dzieci przełamały nieśmiałość, oswoiły się z warunkami korzystania z księgozbioru i miejmy nadzieję, z pomocą dorosłych wypracują w sobie systematyczność czytania i poszanowanie książki.

Z archiwum…

Pierwszego marca 2012r. w bibliotece szkolnej uczniowie z naszej szkoły
zebrali się, by poczytać wiersze swoich ulubionych autorów, m.in.”Do
matki”, „Cień” czy „Herezję”.

Poranek poetycki pozwolił też wyłowić nowe talenty dzieci, które
zaprezentowały twórczość własną o tematyce miłosnej, szkolnej oraz
swoich hobby. Na następny poranek poetycki zapraszamy uczniów w maju.

Z archiwum

Październik 2010  – uczniowie klas 4 odwiedzili Filię Biblioteki Raczyńskich dla dzieci i młodzieży na ul. Hetmańskiej.Zapoznaliśmy się z organizacją biblioteki, księgozbiorem, ideą i historią tworzenia Biblioteki przez Edwarda Raczyńskiego.Odbyła się również lekcja biblioteczna.

06.04.2011r uczniowie klas 5 gościli w Pracowni- Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Kustosz Muzeum zaprezentował zgromadzone pamiątkowe eksponaty, opowiedział o życiu i twórczości pisarza. Wielkie wrażenie na uczniach wywarły informacje o wielu talentach pisarza i jego ogromnej pracowitości oraz nieocenionych zasługach jako patriota, który wspierał naród w czasach zaborów.